Smocze łodzie

Niewątpliwie jedną z najbardziej widowiskowych atrakcji podczas Festiwalu Dwóch Jezior są zawody Smoczych Łodzi. W ubiegłorocznej edycji Festiwalu w zawodach wzięło udział 20 drużyn. Rywalizacja była zaciekła a apetyt na nieziemski puchar „Smoka” mieli wszyscy.  Rekrutacja drużyn do tegorocznej edycji już się rozpoczęła. Co niektórzy nawet rozpoczęli treningi. Więc jeśli macie ochotę na świetną zabawę, zbierajcie drużyny i zgłaszajcie swój udział w zawodach. Szczegółowe informacje w zakładce „regulaminy”

A jak to się zaczęło
Wyścigi smoczych łodzi to mało znany w Polsce wywodzący się z Chin sport wodny. W tym azjatyckim kraju na tradycyjnych łodziach pływa się od tysiącleci.  Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Początek rywalizacji łodzi smoczych w Polsce miał miejsce w 1997 roku, gdy zorganizowano pierwsze zawody na Motławie w Gdańsku. Ścigało się 7 osad z Niemiec i jedna polska, triumfowała osada z Hamburga, a osada MRKS Gdańsk pod nazwą "Gdańskie Smoki" zajęła trzecie miejsce. Od tego czasu rozpoczęła się inwazja smoczych łodzi na polskie wody.

Bębniarz nadaje rytm
Zawodnicy startują w osadach 10 i 20 osobowych, w których oprócz osób wiosłujących znajduje się również sternik oraz bębniarz (nadający poprzez uderzenie w znajdujący się na przodzie łodzi bęben rytm wiosłowania). Na przodzie łodzi znajduje się także głowa smoka, natomiast na jej tyle ogon. Klasyczna długość każdej 20-osobowej łodzi to 12.29 m, szerokość 1.16 m, a waga około 250 kilogramów. Istnieją również większe łodzie smocze nawet z załogą 52 ludzi i łodzie mniejsze na 8 - 10 wioślarzy, ale te łodzie nie są uznawane za standardowe dla zawodów organizowanych przez międzynarodowe federacje.

 

 

 

  • 28_800x533
  • DSC_1051_480x600
  • DSC_1138_800x533
  • DSC_1149_800x533

Simple Image Gallery Extended